Алергологія


Алергопроби методом прик-тесту

Перший крок у боротьбі з алергією - визначення її причини. Проби на алергію - швидка, повністю безболісна процедура, яка дозволяє виявити у людини алергійну реакцію на будь-який продукт харчування, шерсть тварин, пилок рослин, дерев, кліщів домашнього пилу, цвілевих грибів, побутову хімію, лікарські препарати тощо. Метод рекомендований Європейською академією алергології та клінічної імунології, Всесвітньою алергологічною організацією.

Прик-тест (алергопроба) - це високочутливий, безпечний для пацієнта і швидкий спосіб діагностики алергії шляхом нанесення на шкіру різних алергенів.

Використовують наступні групи алергенів:

Пилкові алергени: для виявлення алергії на пилок дерев

Побутові: для виявлення алергії на домашній пил, пилових кліщів

Харчові: для виявлення алергії на продукти харчування

Епідермальні: для виявлення алергії на шерсть тварин

Прик-тести можуть проводитися з різними наборами алергенів (харчовими, пилковими, побутовими тощо, або з одним алергеном.

Показання до прик-тестів:

поява симптомів алергії - сльозотечі, кашлю, сверблячки, нежиті без діагностованої причини.

Алергологічні проби можуть бути призначені при: алергічному риніті або кон'юнктивіті, бронхіальній астмі, атопічному дерматиті (при відсутності загострення).

Протипоказання до проведення прик тестів:

Загострення алергічної реакції або тяжкий її перебіг

Гострі інфекції (або загострення хронічних) на момент проведення аналізу

Загострення хронічної патології або декомпенсований її перебіг

Злоякісні новоутворення

Автоімунна патологія, системні хвороби

Вагітність, період лактації

Період менструації у жінок

Вроджені або набуті імунодефіцитні стани

В анамнезі - гостра реакція на попереднє введення якогось алергену

Прийом антигістамінних препаратів, кортикостероїдів та інших протиалергічних, протизапальних засобів (крім інгаляційних та назальних)

Підготовка допроведення процедури

Для отримання точних результатів дуже важливою є правильна підготовка до аналізу. За 3 -7 днів до планованого тестування відмовтеся від прийому антигістамінниХ препаратів, протизапальних засобів (робити це можна тільки після попередньої консультації з лікарем!).

Якщо пацієнт приймає глюкокортикостероїди системної дії, дослідження можна проводити не раніше ніж через І 4 днів після їх відміни. Також на область передпліччя (місце, де проводиться тест), не слід наносити лікувальні мазі за 3-7 днів до аналізу. Обов'язково розкажіть лікареві, якщо ви приймаєте будь-які препарати. Не рекомендується проводити процедуру натще.

Методика проведення

Для постановки алергічних проб використовується метод прик-тесту. Прик-тест проводиться на внутрішній поверхні передпліччя. Процедура складається з 3-х основних етапів:

- Шкіру у місці проведення проби дезінфікують. На неї наносять краплю діагностикуму (алергену), роблять тест контрольної рідини та гістаміну.

- На місці краплі проводиться прокол надтонким ланцетом.

- Через 20 хвилин лікар оцінює результат і формулює висновок про проведену алергогіробу.

Не намагайтеся самостійно проводити тест на алергію - його ціна доступна для проведення у спеціалізованій клініці, а самодіагностика може коштувати значно дорожче та. завдати істотної шкоди вашому здоров'ю!

Також не ■ намагайтеся самостійно оцінити результат тесту - поставити заключний діагноз може лише кваліфікований лікар після правильно виконаної алергопроби.