Сріблення зубів

Сріблення зубів
29 September, 2022


Сріблення зубів

Сріблення зубів – застаріла методика профілактики карієсу у дітей. Сьогодні для цих цілей застосовуються більш ефективні і безпечні способи, такі як ремінералізація або фторування. Проте, в деяких країнах малюкам все ще пропонують сріблити зуби. Україна – не виняток. Розповідаємо, чому цей метод залишився в минулому, і які є альтернативи.

Стоматологи Медекс Плюс про практику сріблення! 

Це «минуле століття». Якщо вам запропонували таке лікування, то шукайте іншу клініку. Нам часто доводиться мати справу з пацієнтами, яким раніше проводили сріблення. Це марна процедура, яка не запобігає карієсу. До того ж, зуби після такої послуги стають чорними до повної зміни постійними.


У Центрі Ізраїльської Стоматології практикують сучасні профілактичні методи, такі як ремінералізація, фторування та інші. Наші лікарі рекомендують батькам уважно стежити за станом молочних зубів дітей, оскільки від цього залежить і здоров’я постійних зубів у дорослих.


Сріблення зубів – що це таке?

Ідея сріблення зубів, схильних до карієсу, виникла від думки, що срібло має антибактеріальні властивості. Вважається, що, покривши зуби срібною плівкою, можна захистити емаль від руйнівної дії бактерій.


Суть даної процедури зводиться до того, що на уражені ділянки зубів пензликом наноситься розчин нітрату срібла. Перевага даної методики в її простоті і дешевизні. Її може дозволити кожен. Однак за доступністю ховаються і серйозні недоліки. Головний з них – відсутність бажаного ефекту.


Сріблення зубів було актуально лише на ранніх стадіях карієсу, ледь помітних, навіть при ретельному огляді зубів перед дзеркалом (стадія білої плями). Тільки в цьому випадку срібна плівка здатна частково запобігти згубну дію мікробів.


Чи варто срібнити зуби дитині

Для того щоб відповісти на це питання, краще розглянути всі переваги та недоліки процедури.


Переваги:

Короткостроковий протимікробний ефект після нанесення препарату із сріблом.

Недоліки:

Відсутність лікувального та профілактичного ефектів. Карієс продовжує розвивається і поширюватися в глибокі тканини зубів. Прогресування захворювання складно відстежити, оскільки при срібленні зуби темніють, що маскує зовнішні прояви карієсу.

Емаль стає чорною. Це серйозний естетичний дефект, який зберігається надовго. З такими зубами дитині стає соромно розмовляти або посміхатися. Темне забарвлення зникає тільки з появою постійних зубів.

Опіки пульпи. Якщо мова йде про глибокий карієс, то при нанесенні препарату срібла зростає ризик опіку пульпи.

Адентія. Ще одна небезпека сріблення зубів при глибокому карієсі – втрата постійного зуба. Препарат може зашкодити не тільки пульпу, а й зачаток постійного зуба.

Сріблення зубів у дітей

Будь-яке медичне втручання – це оцінка користі та можливої шкоди. Якщо користь істотно переважає над недоліками, то лікування проводять. В даному випадку у методики істотно більше недоліків, ніж переваг. Стоматологи ЦІС не раз стикалися з маленькими пацієнтами після такої процедури. Часто це діти, яких висміюють їхні однолітки за зовнішній вигляд зубів. Тому ми наполягаємо, що сріблення зубів у дітей – шкідлива процедура, позбавлена сенсу.


Протипоказання:

Середній або глибокий карієс, коли інфекція проникла в дентин.

Карієс постійних зубів.

Алергія на компоненти препарату для сріблення.

Препарати для сріблення

Основний препарат для сріблення зубів – розчин нітрату срібла. Також застосовуються препарати з фтористим сріблом. В останньому випадку, крім сріблення, також проводиться і фторування зубів. При нанесенні фтористого срібла на зуби утворюється фосфат срібла і фтористий кальцій. Утворені солі проникають в дентинні канальці, де проявляють свої властивості. Завдяки утворенню фторидів також вдається зміцнити емаль і знизити згубний вплив кислот.


Сріблення зубів в домашніх умовах

Оскільки процедура сріблення проста, у багатьох батьків виникає спокуса провести її вдома. Робити цього категорично НЕ МОЖНА!


Самостійно батьки не зможуть визначити ступінь тяжкості карієсу. Крім того, перед нанесенням препарату проводиться професійна чистка зубів, що недосяжно в домашніх умовах. Самостійне нанесення препарату загрожує опіком пульпи, слизової або ж інтоксикацією.


Молочні зуби після сріблення

Після нанесення препарату молочні зуби чорніють. Відбувається це через окислення срібла, яке при контакті з киснем чорніє.


Молочні зуби після сріблення

Відновлення зубів після сріблення

Після процедури можна відновити зовнішній вигляд зубів. Досягається це шляхом пломбування або установки штучних коронок. Однак реставраційні роботи можна проводити тільки після видалення чорного шару з зубів бормашиною.


Альтернатива сріблення зубів у дітей

Для запобігання руйнуванню емалі при карієсі застосовується ремінералізуюча терапія. Дана методика передбачає застосування препаратів кальцію і фтору, які по черзі наносяться на емаль.


Ремінералізація проводиться з використанням таблетованих препаратів, гелів в капах або спеціальних паст (наприклад, з підвищеним вмістом солей фтору).


Ремінералізуюча терапія безпечна для дитини і не завдає шкоди естетичним якостям зубів. Єдиним протипоказанням до ремтерапії є підвищена чутливість пацієнта до компонентів ремінералізуючих засобів. У такому випадку лікар підбере аналог препарату без алергенних для пацієнта компонентів.